Samodzielne znalezienie oferty kupna, sprzedaży lub najmu nieruchomości bywa kłopotliwe i długotrwałe. Rozwiązaniem może się okazać skorzystanie z usług biura nieruchomości zajmującego się pośrednictwem. Przekonaj się, na co można liczyć w takiej sytuacji i sprawdź, jak wygląda współpraca.
Nawiązanie współpracy z biurem nieruchomości wiąże się z zawarciem umowy pośrednictwa, która musi być zawarta w formie pisemnej lub on-line, jeśli klient dysponuje kwalifikowanym podpisem elektronicznym. W zależności od sytuacji strony mogą zdecydować się na zawarcie w niej klauzuli wyłączności. Niezbędne będzie także podanie wysokości prowizji oraz wskazanie czynności, jakie ze swej strony wykona biuro. Warto pamiętać, że pośrednik musi uzyskać wszystkie potrzebne mu do skutecznego działania informacje, zwykle więc klienci proszeni są o wypełnienie ankiety lub odpowiedź na pytania pozwalające na określenie ich priorytetów i preferencji.
Podstawowym zadaniem biura nieruchomości jest znalezienie dla swego klienta korzystnej oferty sprzedaży lub zakupu działki budowlanej, rekreacyjnej, rolnej lub przeznaczonej pod działalność gospodarczą, jak również domu, mieszkania albo budynku użytkowego. Sprzedającym zapewnia ono zazwyczaj pomoc w wycenie nieruchomości, wskazując na poziom cen transakcyjnych uzyskiwanych przy porównywalnych ofertach, a kupującym – sprawdzenie stanu prawnego. Biuro zwykle bierze na siebie prezentację nieruchomości zainteresowanym, a także z reguły pośredniczy w negocjacjach. Wspiera też właściciela podczas tworzenia oferty, wskazując jakie najważniejsze informacje powinny się w niej znaleźć. Udziela wskazówek co do koniecznych formalności i obowiązujących procedur.